Ofendoi Afrikën? Klopp: Nuk kërkoj ndjesë, fajin e kanë gazetarët

6 ditë më parë

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, ka refuzuar t’i kërkuar falje kontinentit të Afrikës pas komenteve të kësaj jave në lidhje me Kupën e Kombeve Afrikane.

Në konferencës pas fitores ndaj Arsenal, Klopp pranoi se do të humbasë dy nga lojtarët e tij më të rëndësishëm, Mohamed Salah dhe Sadio Mane, kur ata të marrin pjesë në Kupën e Kombeve Afrikane në janar.

“Në janar, ka një turne të vogël në Afrikë, Anglia po luan ndeshje, Amerika e Jugut gjithashtu mezi pret”,- tha tekniku para disa ditësh.

Ndërsa pas këtyre komenteve Klopp që u cilësuan si ofenduese, ka reaguar sërish, por nuk ka kërkuar falje, pasi sipas tij ai nuk tha atë që u interpretua nga gazetarët për Afrikën si një kontinent të vogël.

Në konferencën pas fitores 2-0 ndaj Portos për Champions League, trajneri u shpreh: “Nuk e kisha menduar kështu! Nuk e di pse e kuptoni kështu. Unë nuk e quajta atë një ‘kontinent i vogël. Ajo që doja të thosha ishte, se nuk ka pushim ndërkombëtar deri në mars. Një turne i vogël në janar, thjesht doja të thosha se është ironike. Një i madh, ne humbim lojtarët tanë më të mirë për këtë turne. Unë nuk e kam anglishten gjuhë amtare, por nëse doni të më keqkuptoni, nuk ishte qëllimi im. Ju bëtë diçka më shumë. Kjo nuk është shumë e lezetshme”, -shtoi tekniku gjerman./K.T/Gijotina.com

Të ngjashme